28/02/2021 17:52

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowcu

Mięsny Zakątek
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowcu foto: UM w Ciechanowcu

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku działo Armii Krajowej.

Uroczystości rocznicowe 1 marca 2021 r. w Ciechanowcu rozpoczną się o godz. 8:00 na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Sienkiewicza w Ciechanowcu.

Pod Pomnikiem braci Lucjana i Zygmunta Marchelów – żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanych na śmierć 27 grudnia 1946 r. wyrokiem komunistycznego sądu doraźnego i tego samego dnia zamordowanych publicznie w Wojtkowicach-Glinnej, nastąpi symboliczne złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

W ubiegłym roku pochówek braci Marchelów był jednym z głównych elementów Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył biskup drohiczyński ks. dr. Piotr Sawczuk. Po nabożeństwie, uczestnicy ceremonii - przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, służb mundurowych, rodzina braci Marchelów oraz społeczność lokalna, przeszli w kondukcie pogrzebowym ulicami miasta na Cmentarz Parafialny, gdzie pochowano bohaterów antykomunistycznej konspiracji. Po siedemdziesięciu trzech latach od śmierci, bracia Marchelowie z honorami wojskowymi spoczęli w imiennej mogile.

Jak informuje Urząd Miejski w Ciechanowcu: Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, zmuszeni jesteśmy do rezygnacji z tradycyjnej formy obchodów. Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia tegoroczne uroczystości, upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą miały charakter jedynie symboliczny. Obecność na uroczystości jest dobrowolna, a osoby chętne do symbolicznego złożenia kwiatów przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych prosimy o stosowanie się do przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń.

Dział: Ciechanowiec