25/02/2021 18:09

Poznaj swojego dzielnicowego. Aspirant Grzegorz Kruszewski z gminy Ciechanowiec

Mięsny Zakątek
Poznaj swojego dzielnicowego. Aspirant Grzegorz Kruszewski z gminy Ciechanowiec foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

Dzielnicowy musi być niezwykle cierpliwy, musi umieć słuchać, być "negocjatorem" i znaleźć sposób na rozwiązanie wielu konfliktów czy rodzinnych problemów. Te wyjątkowe cechy charakteru posiada bez wątpienia aspirant Grzegorz Kruszewski, który od sześciu lat jest dzielnicowym gminy Ciechanowiec.

Aspirant Grzegorz Kruszewski pierwsze szlify jako mundurowy w wysokomazowieckiej jednostce zbierał w patrolówce. Następnie został dzielnicowym na Posterunku Policji w Ciechanowcu. Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, zna mieszkańców swojego rejonu, cieszy się zaufaniem i musi mierzyć się z wieloma problemami i konfliktami ludzkimi. Podczas służby, dociera do rodzin dotkniętych także przemocą domową. Podstawową rolą dzielnicowego jest pomoc rodzinom, w których występują takie zjawiska jak alkoholizm, przemoc domowa czy inne patologie społeczne. Policjant poświęca takim rodzinom wiele godzin, aby dostrzec źródło problemów i je przezwyciężyć. Poprzez rozmowę stara się pokazać drogi wyjścia z trudnych sytuacji.

Aspirant Grzegorz Kruszewski zaznacza, że znajomość przepisów i procedur policyjnych jest niezbędna. - W naszej formacji mamy dużo narzędzi, które możemy wykorzystać w takich sytuacjach. Ważne jest, aby je odpowiednio zastosować. Policjant dodaje, że nie może skupić się tylko na jednym zajściu, ale na historii całej rodziny. Łatwiej jest wtedy ocenić, z jakiego typu problemem dana rodzina zmaga się. Funkcjonariusz dodaje, aby pamiętać, że każda sytuacja jest inna. - Przemoc domowa może wynikać z wielu przyczyn, jednak najbardziej zawsze cierpią dzieci. Dlatego pomagam - dodaje dzielnicowy.

Jakie predyspozycje cechują dzielnicowego

- Nie każdy potrafi słuchać drugiego człowieka. Dlatego nie każdy może zostać dzielnicowym. Powinien być nim człowiek wyjątkowo cierpliwy, o specjalnych predyspozycjach, który umie: wysłuchać, zweryfikować i przeanalizować problem oraz udzielić niezbędnej pomocy. To osoba, do której mieszkańcy muszą mieć pełne zaufanie. Ludzie muszą czuć, że ich problemy nie są nam obojętne – mówi policjant.

Codzienna służba policjanta

Dzielnicowy jest policjantem wszechstronnym. Wspomaga inne jednostki Policji realizując pomoce prawne. Przesłuchuje świadków, przeprowadza wywiady środowiskowe, a także spotyka się z przedstawicielami społeczności lokalnej. Uczestniczy w spotkaniach zarówno z najmłodszymi jak i najstarszymi mieszkańcami. Dzielnicowy to również policjant, który doprowadza osoby podejrzane do sądu na rozprawę czy do prokuratury. Bierze udział w zabezpieczeniach imprez i zgromadzeń. Często musi pracować w święta czy weekendy. Dlatego każda chwila poza pracą jest szczególnie ważna dla Grzegorza. Spędza ten czas aktywnie, przede wszystkim z rodziną i swoimi córkami.

(KPP w Wysokiem Mazowieckiem)

Dział: Ciechanowiec